Dzięki takiemu szkoleniu nauczyciele będą w stanie rozwijać umiejętności związane z technologią sztucznej inteligencji, co przekłada się na lepszą jakość nauczania i bardziej atrakcyjne lekcje dla uczniów.
Visual Basic for Applications to bardzo prosty język służący do pisania makr (makropoleceń) dzięki, którym zautomatyzujesz swoja pracę i rozszerzysz możliwości swoich arkuszy o dodatkowe funkcjonalności.
Bazy danych a szczególnie problemy z nimi często przychodzą z zaskoczenia. Pierwszym programem do zarządzania bazami często staje się MS Access. Jest stosunkowo prosty w obsłudze i ma sporo możliwości.
W dzisiejszych czasach świat jest mocno nasycony danymi. Zastanawiasz się jak zbudować wydajną i efektywną bazę danych? Brakuje Ci wiedzy z zakresu programowania T-SQL? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskasz poznając najpopularniejsze systemy do zarządzania bazami danych od podszewki.
Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Powyższa ilustracja wskazuje w kolejnych krokach odpowiednie zachowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku osoby dorosłej.
Szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkiem każdego z pracodawców.
Organizacja szkolenia
Przede wszystkim porozmawiajmy!
Zaczynamy od ogólnej rozmowy, zbieramy podstawowe informacje i przygotowujemy wstępną ofertę. Następnie uzupełniamy szczegóły i wszystkie zebrane ustalenia potwierdzamy pisemnie.
Na tym etapie ustalamy:
Termin szkolenia
Na życzenie klienta szkolenia mogą odbywać się również w godzinach popołudniowych i wieczornych, dotyczy to również weekendów. Naszym trenerom zdarzało się nawet prowadzić szkolenia na nocnej zmianie.
Liczbę uczestników
Standardowo grupa szkoleniowa to od 5 do 10 osób, ale możemy zorganizować szkolenie w mniejszych lub większych grypach szkoleniowych.
Miejsce szkolenie
Na tym etapie ustalamy, czy szkolenie odbędzie się w siedzibie klienta, czy w innej lokalizacji. Jeżeli szkolenie odbywa się poza siedzibą klienta to ustalamy kto odpowiada za wynajem sali i ewentualny catering.
Sprzęt
Ustalamy, czy uczestnicy będą korzystali ze swoich komputerów, czy to my mamy zapewnić sprzęt. Ustalenia dotyczą również wyposażenia sali szkoleniowej.
Język i wersje oprogramowania
Precyzujemy kwestie wersji i języka oprogramowania, na którym będziemy pracować podczas szkolenia. Możemy przygotować szkolenie w wersji polskiej, angielskiej a dla niektórych zagadnień również w niemieckiej.
W drugim kroku staramy się w jak największym stopniu dopasować szkolenie do potrzeb uczestników. Naszym celem jest przygotowanie szkolenie, które na prawdę wniesie wartość w codzienną pracę i uczyni ją bardziej efektywną i przyjemniejszą.
Na tym etapie ustalamy:
Ilość grup i ich poziom
Ważne jest, aby osoby w jednej grupie prezentowały podobny poziom umiejętności. Trener oczywiście na początku każdego szkolenia realizuje małą powtórkę i wprowadzenie, ale jeśli pomiędzy uczestnikami są zbyt duże różnice, to szkolenie może przynieść gorszy od zamierzonego efekt. Słabszych uczestników jeszcze bardziej przerazi i zniechęci a mocniejszych znudzi. Razem musimy zadbać, aby tak się nie stało.
- Aby odpowiednio określić poziom uczestników proponujemy:
- Wstępny test dla uczestników.
- Rozmowę telefoniczną z trenerem.
- Wizytę trenera w siedzibie klienta w celu konsultacji.
Czas trwania szkolenia
Standardowo większość szkoleń przewidziana jest na 16 godz. dydaktycznych realizowanych w dwa dnia. (W rzeczywistości 7-8 godz. zegarowych dziennie w zależności od długości przerw). Oczywiście na życzenie klienta możemy ten czas skrócić pomijając pewne tematy lub wydłużyć dając możliwość wykonania większej ilości ćwiczeń bądź poruszenia większej liczby zagadnień.
Możemy również rozbić szkolenie na większą liczbę dni z mniejszą ilością godzin każdego dnia np.: 4 dni x 4 godz. dydaktyczne.
Teraz zajmujemy się przygotowaniem materiałów szkoleniowych, rezerwacją sali, rezerwacją czasu trenera oraz przygotowaniem sprzętu i oprogramowania komputerowego.
Na tym etapie ustalamy i przygotowujemy:
Trenera
Ustalamy, kto poprowadzi szkolenie i przekazujemy klientowi informacje o trenerze a trenerowi kontakt do osoby odpowiedzialnej za szkolenie po stronie klienta.
Miejsce szkolenia
Potwierdzamy wszystkie szczegóły odnoście miejsca szkolenia. Szczególnie jeśli szkolenie odbywa się poza siedzibą klienta i wiąże się z cateringiem, czy noclegiem.
Listę uczestników
Ostatecznie potwierdzamy listę uczestników i harmonogram szkolenia.
Materiały
Przygotowujemy materiały dla uczestników szkolenia. W zależności od szkolenia mogą to być: książki, skrypty, pendrive'y z ćwiczeniami, notatniki, certyfikaty, itp.
Wszystko gotowe, pozostało już tylko szkolić!
Realizujemy spotkania trenera z grupami szkoleniowymi, czuwając nad całością i sprawdzając, czy wszystko odbywa się zgodnie z planem.
Na tym etapie:
Realizacja materiału
Trener dba o zrealizowanie materiału, ale również o zaspokojenie potrzeby wiedzy uczestników, dostosowując tempo szkolenia i modyfikując na bieżąco zagadnienia tak, by jak najlepiej dopasować szkolenie do danej grupa a nawet indywidualnego uczestnika szkolenia.
Podsumowanie
Pod koniec każdego szkolenia przewidziany jest czas na podsumowanie i powtórkę. Jeśli uczestnicy nie robili tego podczas szkolenia (na co zwracamy uwagę i gorąco zachęcamy na samym początku spotkania) to teraz jest czas na pytania i przykłady z życia wzięte.
Gratulacje!
Na końcu każdego szkolenia każdy uczestnik otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia.
Wsparcie poszkoleniowe
Umożliwiamy uczestnikom naszych szkoleń kontakt z trenerem i pomoc z jego strony w zagadnieniach związanych z tematyką szkolenia.
1 dzień extra - w promocyjnej cenie.
Często, kiedy po szkoleniu uczestnicy wprowadzają zdobyte umiejętności w życie trafiają na problem, który wychodzi poza zagadnienia poruszane na szkoleniu lub zapominają o niektórych niuansach. W odpowiedzi na tę potrzebę wychodzimy z propozycją jednego dodatkowego dnia szkolenia w promocyjnej cenie dla wcześniej szkolonej grupy w celu rozwiania wątpliwości i pomocy we wdrożeniu zdobytych umiejętności.
To moment, w którym chcemy podzielić się spostrzeżeniami, które poczynił trener podczas szkolenia. Prosimy również o ocenę naszej pracy.
Ocena i feedback
Po każdym szkoleniu prosimy uczestników o anonimowe wypełnienie krótkiej ankiety, której celem jest ocena szkolenia i uzyskanie informacji o tym co w przyszłości możemy zrobić jeszcze lepiej. Cenimy zdanie naszych klientów i chcemy cały czas się zmieniać i rozwijać, aby spełniać ich oczekiwania.
Badanie potrzeby szkoleniowej
Jeśli podczas takiego spotkania jakim jest szkolenie komputerowe dowiemy się czegoś wartościowego to również chętnie podzielimy się tymi informacjami z klientem. Bywa, że ujawnia się potrzeba dalszych lub/i innych szkoleń, czy zauważamy możliwości zmiany sposobu organizacji dokumentów lub dostrzegamy szansę ułatwienia pracy i oszczędności środki poprzez wprowadzenie innych rozwiązań sprzętowych.
Nasi trenerzy to specjaliści i praktycy z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy różnych projektach związanych z IT, tak i w małych jak i w dużych międzynarodowych przedsiębiorstwach, którzy służą swoja radą.
Poziomy szkoleń komputerowych
Poniżej prezentujemy nasze ogólne podejście do podziału materiału szkoleniowego.
Proponujemy standardowo trzy poziomy szkoleń, które dodatkowo wzbogaciliśmy o poziom "Od początku" oraz poziom "Extra". Dla mniej zaawansowanych użytkowników sprzętu komputerowego proponujemy poziom "Od początku". Poziom "Extra" z kolei skierowany jest do osób, które standardowe szkolenia mają już za sobą i chciałyby poznać zagadnienia, które znajdują się poza kanonem, ponieważ nie są najważniejsze co nie znaczy, że nie są ciekawe i użyteczne.
Poziom początkujący
Jest to szkolenie skierowane do osób, które jeszcze nigdy nie korzystały z danego programu i czują się niepewnie w samej obsłudze komputera
Poziom podstawowy
Szkolenie dla użytkowników, którzy zaczynają przygodę z wybranym programem.
Poziom średniozaawansowany
Szkolenie dla osób, które znają dany program i pracują w nim na co dzień, ale chciałby podnieść poziom swoich umiejętności i wykorzystywać więcej jego możliwości.
Poziom zaawansowany
Szkolenie dla osób, które dobrze znają program i radzą sobie z obsługą większości jego narzędzi, ale chciałby poznać zaawansowane narzędzia i stać się ekspertami.
Poziom extra
Szkolenie uzupełniające dla osób, które bardzo dobrze znają już program i chciałby poznać ciekawe użycie narzędzi, triki i smaczki danego środowiska. Większość szkoleń na rynku posiada bardzo podobny program ponieważ potrzeby użytkowników są dość zbliżone i szkolący skupiają się na najczęstszych problemach i sposobach ich rozwiązywania.
Nasza firma również w trzech powyższych poziomach skupia się na zagadnieniach najbardziej użytecznych i zaspokajających potrzeby każdego użytkownika.
Poziom Extra to propozycja dla osób, które uczestniczyły już w standardowym szkoleniu i chciałby zobaczyć funkcje często pomijane, na rzecz tych sztampowych, a niemniej ciekawe.
Szyte na miarę
Szkolenie przygotowane pod konkretne potrzeby klienta. Bywa, że zgłasza się do nas klient, który chciałby skupić się na konkretnych narzędziach i umiejętnościach, które mają posiąść uczestnicy kursu. Niekiedy klient potrzebuje również rozwiązania konkretnego problemu czy zagadnienia, które pojawiło się w jego firmie. Oczywiście oferujemy taką możliwość.
Tematy naszych kursów komputerowych
Szkolenia dla każdej osoby, której praca związana jest z arkuszami kalkulacyjnymi na wszystkich stopniach zaawansowania.
Często słyszy się o makrach, czasem pojawiają się w przesłanych plikach. Na tym kursie uczymy pisania własnych procedur w języku MS VBA.
MS Word to zaawansowany edytor (a tak na prawdę procesor tekstu), z którego korzystamy na co dzień. Warto poznać to narzędzie dobrze.
Access to system obsługi relacyjnych baz danych, wchodzący w skład pakietu MS Office. Pokazujemy jak tworzyć bazy danych i jak z nich korzystać.
MS PowerPoint
Prezentacja danych to istotna część raportowania. Dużo zależy od tego jak zaprezentujemy nasze dane i płynące z nich wnioski.
MS Project
Tworzenie planu i bieżące śledzenie postępu prac to zadania, dla których stworzony został MS Project. Każdy project manager pwoinien znać to narzędzie.
Zagadnienia instalacji, konfiguracji, aktualizacji servera bazodanowego, czy strojenie/tunning istniejących zapytań/procedur SQL.
MySql
Administrator wie co to migracja, reorganizacja, archiwizacja, konserwacja, rekonfiguracja, administracja, raportowanie i wizualizacja.
MS Outlook
Obsługa poczty elektronicznej to bardzo powszechne zajęcie. Program MS Outlook posiada mechanizmy umożliwiające automatyzację tego zajęcia.
Narzędzia Google
Duże możliwości, nawet w bezpłatnej wersji, jakie dają narzędzia firmy Google np. Google Docs czy Gmail, to tematy nad którym warto się pochylić.
Libre/Open Office
Darmowe pakiety biurowe to alternatywa dla MS Office. Warto poznać te narzędzia choćby po to, aby wiedzieć jak wymieniać pomiędzy nimi dokumenty.
Podstawy obsługi komputera
Spokojnie i rzeczowo pokażemy, wytłumaczymy i nauczymy korzystania z komputera, laptopa, tabletu czy smartfona każdą chętną osobę.
Grafika komputerowa
Organizujemy szkolenia związane z obsługą takich programów jak Adobe PhotoShop®, CorelDraw® czy darmowy Gimp.
Prowadzimy również szkolenia z grafiki inżynierskiej w programie AutoCad®. Nasz trener posiada akredytację AutoDesk® i jest upoważniony do wystawiania certyfikatów.
Pozostałe tematy kursów
Fotografia
Podstawy fotografii cyfrowej i analogowej. Obróbka cyfrowa zdjęć, wywoływanie zdjęć, zajęcia w terenie. To tylko niektóre zagadnienia naszych kursów związanych z fotografią.
Pierwsza pomoc
Kursy pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników medycznych. Jest to wiedza, którą posiąść powinien każdy. Standardowe szkolenie trwa zaledwie 6 godzin, a może uratować komuś życie.
Adobe Systems, Inc.
Nazwy i logo Adobe®, Adobe Photoshop® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe Systems Inc. w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
Google, Inc.
Nazwy i logo GoogleTM, Google Docs™, Gmail™
Microsoft Corporation
Nazwy i logo Microsoft®, Windows®, SharePoint®, Office®, Word®, PowerPoint®, Excel®, Outlook®, VBA®, MS Project®, MS SQL® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
Autodesk, Inc.
Autodesk, AutoCAD, Revit są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Autodesk, Inc., w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach.
Corel Corporation
CorelDRAW®, Corel® są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Corel Corporation, w Stanach Zjednoczonychi/lub w innych krajach.
Wszystkie pozostałe rynkowe nazwy marek lub znaki towarowe są własnością odpowiednich podmiotów.